Useful Links

Alderwood School

Our Staff

Below is a list of our current staff at Alderwood Senior School.

 

Executive Headteacher: Clare De Sausmarez

Head of School: Andy Titheridge

Asst Head/Head of KS4: Paul Baker

Asst Head/Head of KS3: Richard Scarborough

Asst Headteacher: Ed White

 

Head of Year

HoY 7: Josh McCormack

HoY 8: Heather Payne

HoY 9: Ellie Laird

HoY 10: Carmel Jakes

HoY 11: Adam Henwood/Jackie Edwards

 

English

Head of English: Joe Castle

Second in English: Sophia Jenkinson 

English: David Thrasher

English: Lisa Walker

English: Josh McCormack

English: Jacqui Moller-Butcher

English: Chelsie White

 

Maths

Head of Maths: Sara Dorey

Second in Maths: Catherine Lopez

Maths Lead Practitioner: Elizabeth Phillips

Maths: Batoul Wazni

Maths: Sarah Eaves

 

Science

Head of Science: Phil Ibbs

Second in Science: IIse Hermie

Science: Heather Payne

Science: Duane Ali

Science: Tim Parkin

 

Art

Head of Art: Simon Davies

Art: Marta Serra Bauza

Art: Diana Wylie-Harris

 

Computing

Head of Computing: Phill Neath

Computing: Ruth Saunders

 

Geography

Head of Geography: Charlotte Connor-Lown

Geography: Zoe Nicholson

Geography: Estelle Rule

 

History:

Head of History: Claire Stroud

History: Carmel Jakes

History: Joe Smith

History: Estelle Rule

  

MFL

Head of MFL: Alexei Choutov

Assistant Headteacher: Ed White

MFL: Dawn Failes

 

PE

Director of Sport: Max Adolphe

PE: Eleanor Laird

PE: Adam Chalk

PE: Stacey Ireland

 

Performing Arts

Head of Performing Arts: Tom Woodward

Music: Andrew Bartaby

Drama: Jackie Edwards

 

Religious Studies:

Religious Studies: Alice Hastewell-Woodman

   

Technology (FT)

Head of Technology: Stephanie Thompson

DT: Becca Tims

FT/Social Studies: Sarah Pitt

 

Pupil Support Services:

SENCo: Laura Bryant

LSA: Julie Bickell

LSA: Svetlana Ivanova-Yaneva

LSA: Rukhsana Hayat

LSA/ELSA: Angela Hurcomb

LSA/ELSA: Jan Read

LSA: Glenn Christodoulou

LSA: Ellie Martin

LSA: Lisa Wright

LSA: Richard Craggs

LSA: Esther Subba

LSA: Matthew Conlon

LSA: Natalie Whittle

EAL Manager: Joanna Michniak-Cigdem

Pastoral Support Worker: Sarah Bateman

Pastoral Support: Melissa Niland 

Inclusion Centre: Becky Riley

Inclusion: Sarah Pither

 

Admin

Receptionist/Admin Officer: Paula Poulter

Admin Assistant: Alison Carter

Business Manager: Tracie Lake

Finance Assistant: Karen Cane

Exams Officer: Chris Lowe

SIMs Manager: Jacqui King

PA to Executive Headteacher: Gemma Yates

ICT Network Manager: Claire Smith

ICT Assistant: Kirsty Beston

Welfare/Reprographics: Emma Gray

 

Cover Staff

Cover Manager: Adam Henwood

Cover Supervisor: Joshua Sherrington

Cover Supervisor: Jake Searle